Weekly sports schedule for Oct. 19-24

By Megan Managan | Oct 18, 2015

Here's a look at the sports schedule for Mukilteo, Edmonds and Mill Creek teams for the week of Oct. 19-24.

Oct. 19

12 p.m. Archbishop Murphy boys tennis @ 2A district tournament @ Sehome

6 p.m. King's girls soccer @ Granite Falls

6 p.m. Archbishop Murphy girls soccer @ Cedar Park Christian

7 p.m. King's volleyball vs. Granite Falls

7 p.m. Archbishop Murphy volleyball vs. Cedar Park Christian

 

Oct. 20

12 p.m. Archbishop Murphy boys tennis @ 2A district tournament @ Sehome

1 p.m. Jackson, Kamiak, Mariner boys tennis @ 4A District Tournament @ Mount Vernon

1 p.m. Glacier Peak, Edmonds-Woodway, Meadowdale boys tennis @ South Division tournament @ Glacier Peak

2:45 p.m. Edmonds-Woodway girls swimming vs. Stanwood @ Lynnwood Pool

3:15 p.m. Kamiak girls swimming vs. Mariner, Jackson

6 p.m. King's girls soccer vs. Archbishop Murphy

7 p.m. Edmonds-Woodway volleyball vs. Arlington

7 p.m. Meadowdale volleyball vs. Mountlake Terrace

7 p.m. Glacier Peak volleyball vs. Shorewood

7 p.m. Jackson volleyball vs. Lake Stevens

7 p.m. Mariner volleyball vs. Mount Vernon

7 p.m. Kamiak volleyball vs. Snohomish

7 p.m. Glacier Peak girls soccer vs. Oak Harboro

7 p.m. Meadowdale girls soccer vs. Everett @ Lynnwood HS

7:30 p.m. Edmonds-Woodway girl soccer @ Mountlake Terrace @ Edmonds Stadium

7:30 p.m. Jackson girls soccer @ Monroe

7:30 p.m. Mariner girls soccer @ Snohomish

7:30 p.m. Kamiak girls soccer vs. Mount Vernon

 

Oct. 21

12 p.m. Archbishop Murphy boys tennis @ 2A district tournament @ Sehome

1 p.m. Jackson, Kamiak, Mariner boys tennis @ 4A District Tournament @ Mount Vernon

1 p.m. Glacier Peak, Edmonds-Woodway, Meadowdale boys tennis @ South Division tournament @ Glacier Peak

7 p.m. Archbishop Murphy volleyball vs. King's

 

Oct. 22

TBD Edmonds-Woodway, Glacier Peak, Jackson, Kamiak, Mariner, Meadowdale cross country @ Wesco Championships @ Lakewood

3:15 p.m. Mariner girls swimming vs. Lynnwood @ Mariner

3:15 p.m. Kamiak girls swimming vs. Oak Harbor, Monroe

3:15 p.m. Archbishop Murphy girls swimming @ Lake Stevens

7 p.m. Edmonds-Woodway volleyball @ Shorewood

7 p.m. Glacier Peak volleyball @ Shorecrest

7 p.m. Jackson volleyball @ Mount Vernon

7 p.m. Kamiak volleyball @ Monroe

7 p.m. Mariner volleyball @ Lake Stevens

7 p.m. Glacier Peak girls soccer vs. Marysville-Pilchuck

7:30 p.m. Edmonds-Woodway girls soccer vs. Everett

7:30 p.m. Meadowdale girls soccer @ Lynnwood

7:30 p.m. Kamiak girls soccer vs. Cascade

7:30 p.m. Jackson girls soccer vs. Mariner

 

Oct. 23

4:30 p.m. King's girls soccer @ Cedar Park Christian

7 p.m. Kamiak football @ Lake Stevens (Broadcast nationally on ESPNU)

7 p.m. Jackson football vs. Snohomish

7 p.m. Mariner football vs. Monroe

7 p.m. Glacier Peak football vs. Edmonds-Woodway

7 p.m. King's football vs. Archbishop Murphy

8 p.m. Meadowdale football vs. Shorecrest (homecoming)

 

Oct. 24

1:30 p.m. Archbishop Murphy, King's cross country @ Cascade Conference Championships @ Lakewood

2:45 p.m. Edmonds-Woodway, Meadowdale girls swimming @ Edmonds District meet @ Lynnwood Pool

Comments (0)
If you wish to comment, please login.