E-W, Meadowdale athletes earn all-Wesco 3A South recognition

Jun 16, 2017

Four Meadowdale golfers earned Wesco 3A South first-team recognition.

Matt Cooper, Evan Olson, Mason Harvey and Young Lee were first-team honorees in boys golf.

Edmonds-Woodway’s Frances Monahan and Kathryn Schalk were named to the first team in girls golf.

Edmonds-Woodway had four baseball players voted to the first team.

Nick Hull (pitcher), Brandon Mitchell (infielder), Garrison Krohn (designated hitter) and Kosta Cooper (utility) earned first-team honors. Meadowdale’s Travis Hagen (catcher) also was a first-team selection.

For softball, Meadowdale’s Lauren Dent (pitcher), Emma Helm (catcher) and Savanna Spratt (outfielder) and Edmonds-Woodway’s Kendra Cooper (second base), Ciara Ortiz (shortstop) were selected to the first team.

Edmonds-Woodway’s Armon Tenaw and Meadowdale’s Javier Ramirez were voted to the first team for boys soccer.

 

Wesco 3A South

Boys golf

First team: Alex Saunders, Shorecrest, sr.; Bradley Wong, Shorewood, jr.; Matt Cooper, Meadowdale, jr.; Evan Olson, Meadowdale, jr.; Mason Harvey, Meadowdale, jr.; Young Lee, Meadowdale, sr.

Honorable mention: Joshua Nelson, Edmonds-Woodway, soph.; Nate King, Meadowdale, fr.; Edwin Snethen, Shorewood, soph.; Ryan Farley, Shorewood, sr.; Quienton Childs, Shorecrest, jr.; Cameron Vogel, Edmonds-Woodway, sr.

Girls golf

First team: Jac Longstreth, Shorecrest, sr.; Haley Wong, Shorewood, fr.; Frances Monahan, Edmonds-Woodway, jr.; Kathryn Schalk, Edmonds Woodway, sr.; Abby Douglas, Lynnwood, jr.; Marina Babcock, Shorewood, fr.

Honorable mention: Rachel Puetz, Shorecrest, fr.; Jordan Easter, Edmonds-Woodway, soph.; Hannah Petterson, Meadowdale, soph.; Michelle Lu, Shorewood, soph.; Brianna Schalk, Edmonds-Woodway, soph.; Rebekah Murphy, Lynnwood, jr.

Baseball

First team

Pitchers: Will Smith, Shorewood, sr.; Jared Maxfield, Mountlake Terrace, sr.; Nick Hull, Edmonds-Woodway, sr.

Catcher: Travis Hagan, Meadowdale, jr.

First base: Jared Maxfield, Mountlake Terrace, sr.

Infielders: Kendall Yackley, Mountlake Terrace, jr.; Kyler McMahan, Lynnwood, sr.; Arthur Pate, Shorewood, sr.; Brandon Mitchell, Edmonds-Woodway, sr.

Outfielders: Adam Lorraine, Mountlake Terrace, sr.; Jake Fredrickson, Shorewood, sr.; Jared Whitman, Lynnwood, sr.; Carson Dallas, Mountlake Terrace, sr.

Designated hitter: Garrison Krohn, Edmonds-Woodway, sr.

Utility: Kosta Cooper, Edmonds-Woodway, sr.

Second team

Pitchers: Tanner Oxnevad, Shorewood, sr.; Jared Whitman, Lynnwood, sr.

Catcher: Kosta Cooper, Edmonds-Woodway, sr.

First base: Carson Dallas, Mountlake Terrace, sr.

Infielders: Will Schafer, Meadowdale, jr.; Kegan Corcoran-Sipe, Shorecrest, sr.; Matthew Johnson, Mountlake Terrace, jr.

Outfielders; Haelin Roberts, Meadowdale, sr.; Jacob Kitchen, Edmonds-Woodway, jr.; Ian Michael, Edmonds-Woodway, soph.; Blake Berger, Shorecrest, jr.; Bryan Host, Shorewood, sr.

Designated hitter: Trent Hynek, Shorewood, fr.

Honorable mention

Patrick Antush, Shorewood, sr.; Connor Adams, Shorewood, sr.; Kasey Shibayama, Shorecrest, sr.; Jonathan Kumai, Mountlake Terrace, soph.; Conner Moss, Meadowdale, sr.; Jason Sarver, Shorecrest, sr.; Julian Kodama, Edmonds-Woodway, jr.; Dan Bingaman, Mountlake Terrace, jr.

 

Softball

First team

Pitchers: Kira Doan, Mountlake Terrace, sr.; Lauren Dent, Meadowdale, sr.

Catcher: Emma Helm, Meadowdale, sr.

First base: Mackenzie Johnson, Lynnwood, sr.

Second base Kendra Cooper, Edmonds-Woodway, sr.

Shortstops: Maddie Morgan, Lynnwood, sr.; Sammy Ruiz, Mountlake Terrace, jr.; Ciara Ortiz, Edmonds-Woodway, jr.

Third base: Jazz Zenk, Mountlake Terrace, jr.

Outfielders: Hannah Jorgenson, Shorecrest, sr.; Savanna Spratt, Meadowdale, sr.; Shaylee Scott, Shorecrest, jr.

Designated hitter: Allison Namba, Shorewood, jr.

Utility: Gabby Calhoun, Mountlake Terrace, sr.

Second team

Pitchers: Kyra Collingridge, Edmonds-Woodway, jr.; Mayda Rieflin, Lynnwood, jr.

Catcher: Jackie Lovelace, Edmonds-Woodway, sr.

First base: Kaitlyn Rust, Edmonds-Woodway, soph.

Second base: Olivia Dimmock, Meadowdale, fr.

Shortstop: None

Third base: Gracie Boyd, Edmonds-Woodway, soph.

Outfielders: Carrie Petersen, Meadowdale, jr.; Heidi Davis, Edmonds-Woodway, jr.; Mariah Woolery, Edmonds-Woodway, jr.

Designated hitter: McKenzie Beavin, Meadowdale, sr.

Utility: Hailee Desrosier, Shorecrest, jr.

Honorable mention

Emma Nelson, Edmonds-Woodway, soph.; Allie Leicester, Shorecrest, fr.; Sammy Dickinson, Edmonds-Woodway, soph.; Sharon Traulson, Shorecrest, jr.; Abby Young, Lynnwood, soph.; Alli Henderson, Shorewood, jr.; Gracie Hugdahl, Lynnwood, jr.; Bella Hotham, Shorewood, jr.; Hannah Swartz, Lynnwood, soph.; Bonnie Paulson, Shorewood, jr.; Miki Taufete’e, Lynnwood, sr.; Brianne McCaslin, Shorewood, sr.; Jasmine Welaye, Meadowdale, jr.; Kate Lydin, Shorewood, sr.; Kaitlynn Bridgewater, Meadowdale, fr.; Amaya Kaupp, Mountlake Terrace, jr.; Katherine Houghton, Meadowdale, fr.; Jamie Bingaman, Mountlake Terrace, fr.; Kelci Studioso, Meadowdale, fr.; Jenna Maxfield, Mountlake Terrace , fr.

 

Boys soccer

First team

Forwards: Borislav Stoyanov, Mountlake Terrace, jr.; Ryley Johnson, Lynnwood, sr.; Dane Evanger, Lynnwood, sr.

Midfielders: Alejandro Villasenor, Lynnwood, sr.; Henry Gonzalez, Lynnwood, sr.; Rhys Kroehler, Shorecrest, sr.; Armon Tenaw, Edmonds-Woodway, jr.

Defenders: Colin Cockbain, Mountlake Terrace, sr.; Theo Steinmetz, Shorewood, soph.; Javier Ramirez, Meadowdale, jr.; Sammy Polevoy, Mountlake Terrace, sr.

Goalkeeper: Genaro Ruiz, Mountlake Terrace, sr.

Second team

Forwards: Kyle Aure, Edmonds-Woodway, sr.; Ricardo Ruiz, Shorecrest, jr.; Finn Hoffman, Shorecrest, soph.

Midfielders: Elliot Misic, Shorecrest, jr.; Michael Martin, Meadowdale, sr.; Noah Trostle, Shorecrest, soph.

Defenders: Spencer Haddenham-Gibler, Shorecrest, sr.; Jack Bong, Shorewood, sr.; Brian Halvorson, Shorecrest, jr.

Goalkeeper: Nathaniel Poole, Shorewood, jr.

Honorable mention

Forward: Adrian Ortega, Shorecrest, sr.

Defenders: Cody Nickel, Mountlake Terrace, sr.; Ryan Dunne, Mountlake Terrace, sr.; Njaka Jammeh, Edmonds-Woodway, sr.; Cameron Cohn, Edmonds-Woodway, sr.; Diego Aragon, Lynnwood, jr.; Tan-Dat Ton, Meadowdale, sr.

Midfielders: Naseem Haq, Shorecrest, sr.; Ebrima Sidibeh, Meadowdale, jr.; Edwin Montiel, Shorewood, soph.; Ilya Panek, Shorewood, sr.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.