2014 cross country schedules for Mukilteo, Mill Creek and Edmonds

By Megan Managan | Aug 23, 2014

Next week the season begins for fall sports, including cross country.

Here's a look at the schedules for the cross country teams in Mukilteo, Edmonds and Mill Creek. More information on the schedules and updates (if anything changes) can be found on the Wesco Athletics website for the 3A, 4A teams and on the Cascade Conference site for Archbishop Murphy and King's.

Watch our print editions for our special Fall Sports Preview Section early in September.

Meadowdale (meets begin at 3:45 p.m. unless noted)

Sept. 13 Sehome Invitational 10 a.m. Civic Field

Sept. 18 at Stanwood, Arlington, Lynnwood, Meadowdale at Stanwood HS

Sept. 20 Three Course Challenge

Sept. 25 at Everett, Kamiak at Everett Memorial

Sept. 27 Bellevue Invitational 9 a.m. at Sammamish State Park

Oct. 2 at Jackson, Everett, Edmonds-Woodway, Oak Harbor at Jackson HS

Oct. 11 Hole in the Wall Invite 9:40 a.m. at Lakewood

Oct. 16 Edmonds District meet 3:15 p.m. at Lyndale Park

Oct. 25 Wesco Championships 10 a.m. at Lakewood

Nov. 1 2A/3A/4A District championships 10 a.m. at South Whidbey

Nov. 8 State Championships 10 a.m. at Sun Willows, Pasco

Edmonds-Woodway (meets begin at 3:45 p.m. unless noted)

Sept. 13 at Ash Creek Cross Country Invite

Sept. 18 at Mount Vernon, Kamiak, Oak Harbor at Hillcrest

Sept. 20 at South Whidbey Invitational 10 a.m. at SWHS

Sept. 25 vs. Glacier Peak, Stanwood at Lyndale Park

Oct. 2 at Meadowdale, Mariner, Marysville-Getchell at Lyndale Park

Oct. 4 at Twilight Invite 3:15 p.m. at Cedarcrest Golf Course

Oct. 8 at Jackson, Everett, Meadowdale, Oak Harbor at Jackson

Oct. 11 at Hole in the Wall Invite 9:40 a.m. at Lakewood

Oct. 16 Edmonds District meet 3:15 p.m. at Lyndale Park

Oct. 25 Wesco Championships 10 a.m. at Lakewood

Nov. 1 2A/3A/4A District championships 10 a.m. at South Whidbey

Nov. 8 State Championships 10 a.m. at Sun Willows, Pasco

King's (meets begin at 4 p.m. unless noted)

Sept. 17 vs. Cedar Park Christian, Granite Galls, South Whidbey at King's

Sept. 20 South Whidbey Invitational at SWHS

Sept. 27 King's Invitational at King's

Oct. 4 Twilight Invite 3:15 p.m. at Cedarcrest Golf Course

Oct. 9 at Cedarcrest, Archbishop Murphy, Cedar Park Christian, Granite Falls, Sultan at CHS

Oct. 11 Hole in the Wall Invite 9:40 a.m. at Lakewood

Oct. 16 at Granite Falls, South Whidbey at Granite Falls HS

Oct. 25 Cascade championships 12 p.m. at Lakewood

Nov. 1 1A District 1 championships 12 p.m. at South Whidbey

Nov. 8 State Championships 10 a.m. at Sun Willows, Pasco

Jackson (meets begin at 3:45 p.m. unless noted)

Sept. 18 at Mariner, Mountlake Terrace, Shorewood at McCollum Park

Sept. 25 at Lynnwood, Marysville-Pilchuck, Shorewood at Martha Lake Airport Park

Oct. 2 at Arlington, Glacier Peak, Kamiak, Lake Stevens at River Meadows

Oct. 4 at Twilight Invite 3:15 p.m. at Cedarcrest Golf Course

Oct. 8 vs. Everett, Edmonds-Woodway, Meadowdale, Oak Harbor at Jackson HS

Oct. 16 Everett City Meet at Jackson HS

Oct. 25 Wesco Championships 10 a.m. at Lakewood

Nov. 1 2A/3A/4A District championships 10 a.m. at South Whidbey

Nov. 8 State Championships 10 a.m. at Sun Willows, Pasco

Glacier Peak (meets begin at 3:45 p.m. unless noted)

Sept. 13 Sehome Invitational 10 a.m. at Civic Field

Sept. 17 vs. Everett, Marysville-Getchell, Monroe, Shorecrest at Willis Tucker Park

Sept. 20 Iolani Invitational 10 a.m.

Sept. 25 at Edmonds-Woodway, Stanwood at Lyndale Park

Sept. 27 at Bellevue Invitational 9 a.m. at Sammamish State Park

Oct. 2 at Arlington, Jackson, Kamiak, Lake Stevens at River Meadows

Oct. 4 Twilight Invite 3:15 p.m. at Cedarcrest Golf Course

Oct. 9 at Mountlake Terrace, Cascade, Lake Stevens at Mountlake Terrace

Oct. 11 at Hole in the Wall Invite 9:40 a.m. at Lakewood

Oct. 25 Wesco Championships 10 a.m. at Lakewood

Nov. 1 2A/3A/4A District championships 10 a.m. at South Whidbey

Nov. 8 State Championships 10 a.m. at Sun Willows, Pasco

Archbishop Murphy (meets begin at 4 p.m. unless noted)

Sept. 18 vs. Lakewood, Sultan at McCollum Park

Oct. 9 at Cedarcrest, Cedar Park Christian, Granite Falls, King's, Sultan at Cedarcrest

Oct. 16 at Cedar Park Christian, Cedarcrest, Sultan at St. Edwards

Oct. 25 Cascade championships 12 p.m. at Lakewood

Nov. 1 2A District 1 championships 11:30 a.m. at South Whidbey

Nov. 8 State Championships 10 a.m. at Sun Willows, Pasco

Mariner (meets begin at 3:45 p.m. unless noted)

Sept. 18 vs. Jackson, Mountlake Terrace, Shorewood at McCollum Park

Sept. 25. at Cascade, Mount Vernon, Snohomish at McCollum Park

Oct. 2 at Meadowdale, Edmonds-Woodway, Marysville-Getchell at Lyndale Park

Oct. 9 at Kamiak, Lynnwood, Stanwood at Kamiak HS

Oct. 16 4A Everett City meet at Jackson HS

Oct. 25 Wesco Championships 10 a.m. at Lakewood

Nov. 1 2A/3A/4A District championships 10 a.m. at South Whidbey

Nov. 8 State Championships 10 a.m. at Sun Willows, Pasco

Kamiak (meets begin at 3:45 p.m. unless noted)

Sept. 18 at Mount Vernon, Edmonds-Woodway, Oak Harbor at Skagit Valley College

Sept. 25 at Everett, Meadowdale at Everett Memorial

Oct. 2 at Arlington, Glacier Peak, Jackson, Lake Stevens at River Meadows

Oct. 4 Twilight Invite 3:15 p.m. at Cedarcrest Golf Course

Oct. 9 vs. Lynnwood, Mariner, Stanwood at Kamiak HS

Oct. 16 Everett City Meet at Jackson HS

Oct. 25 Wesco Championships 10 a.m. at Lakewood

Nov. 1 2A/3A/4A District championships 10 a.m. at South Whidbey

Nov. 8 State Championships 10 a.m. at Sun Willows, Pasco

Comments (0)
If you wish to comment, please login.